Õlluri otsereportaaž Läti piirilt

Prieka! Kippis! Terviseks!

Kallid Eesti tugitoolispordi fännid! Kohe alustame ülekannet Läti piirilt, kuhu on kogunenud mõõtu võtma kolme riigi esindajad – eestlane, lätlane ja soomlane.

Kohal on ka leedukatest vaatlejad ja muidugi palju pöidlahoidjaid, sest kes sooviks ilma jääda Balti-Soome maavõistluse eredamatest hetkedest.

Aga kes on siis rajale minemas? Eesti pool on välja pannud kogenud võistleja Toivo, kes ootab starti väga keskendunult, pilk ettepoole suunatud, lihased pingul, aga ei ühtegi värelust.

Läti esindaja Aigars on pealtnäha tunduvalt närvilisem, iga mõnekümne sekundi järel kontrollib ta oma vöökoti lukku – loomulikult on sellise tasemega mehel see siiski hästi määritud ja töötab laitmatult.

Soomlase Matti kehaehitus ja riietus reedavad, et tegemist on ülikogenud ja oma ala hästi tundva mehega, kes jätab sõbraliku mulje, kuid välimus võib olla sellel võistlusalal ülimalt petlik.

Kes neist meestest viib täna võidu koju? Keda ootavad sõbrad ja sugulased kodukandis rõõmuhõisete saatel?

Täpselt kell kaheksa kõlab raksatus, niiöelda stardipauk ja mehed sööstavad võistlustulle.

Eesti esindaja saavutab kohe edumaa, aga läheb rajale liiga väikese korviga, mille kasutamisest kindlasti nii kõrgetasemelisel jõuproovil abi ei ole. Ta saab oma veast aru, pöördub tagasi ja haarab käru.

Kogenud soomlane Matti kasutab nippi ja toetab oma kõhu käru tõukerauale. Nii on palju kergem liikuda. Kas see on keelatud? Ei ole! Siin võisteldakse Euroopa Liidu reeglite järgi, Eesti kohtunike välja mõeldud süsteemi ei tule siin pidada miskiks.

Sooniliste käsivartega lätlane Aigars liugleb mängiva kergusega rajale ja tõstab kärule esimesed kastid „Aldarist“. Kaks punkti käes!

Aga ei ja veelkord ei! Lätlasel ei lasta kaua ees püsida, juba haarab soome võistleja kaks kasti „A Le Coq Premiumi“ ja kohe ka sama palju eelmisest võistlusest tuttavat „Lapin kultat“. Neli punkti!

Eestlane jääb rahulikuks ja asetab kõigest kahe tõstega kärule 10 kasti „Saku Originaali“.

Pealtvaatajad juubeldavad! Uskumatu vahespurt toob rajale elevust. Läti võistleja üritab küünarnukid puhevile ajada, et konkurendid ette ei pääseks, aga sellega kaotab ta väärtuslikku aega. Juba tormavad nii Toivo kui Matti temast mööda, käed tegevust täis ja kärukoormad kiiresti kasvamas.

Aga mis juhtub soomlasega? Jumal küll – mis juhtub soomlasega! Tema käru ei võta pööret välja ja sõidab otse kastide vahele kinni. Kuidas siis nii? Kas jälle veab tervis alt, et hommikune start selliseid probleeme tekitab? Võistleja teeb siiski jõulise tõmbe ja jätkab võistlemist.

Toivo on selle aja peale kaugele eest ära jõudnud.

Ja mida teeb lätlane! Uskumatu! Kus on kohtunike silmad! Nähes, et soomlasele ja eestlasele vastu ei saa, haarab ta kahvelkäru ja üritab terve alusetäie „Valmieramuižat“ otse kassasse lükata. Aga ei! Turvamehe vaist näeb mehe kavatsused läbi ja ta suunatakse tagasi oma käru juurde. Sellist käitumist poleks läti võistlejast küll oodanud!

Eestlane on selle aja peale juba finišijoonele jõudmas, aga teeb saatusliku vea, sest valitud kassas tegutsev kassapidaja on väga aeglane. Nüüd muutub Eesti esindaja lõpuks pisut elavamaks ja karjub „Kurrrradi saldejums!“, kuid soomlane on oma kassast juba läbi jõudnud.

Kõik plaksutavad võitjale!

Hardunud Matti lükkab oma pilgeni täis käru kargesse talve. Nüüd on ainus mure, kuidas võit sõidukisse kiiresti ära paigutada, sest kohe algavad lahtised meistrivõistlused ka mõnisada meetrit Eesti piiri poole jääval areenil.