Kas õlu pärast treeningut on kasulik?

Kõik me oleme tundnud, kuidas pärast treeningut või rasket füüsilist tööd on lihased väsinud, rammetud ning üldiselt on üsna „kott“ olla. Erinevaid soovitusi lugedes teame, et pärast treeningut tuleb süüa valgurohket toitu, et lihas ikka kasvaks ning manustada küllaga mineraalaineid taastamaks keha elektrolüütide tasakaalu. Samuti on taastumise kiirendamiseks vajalik tarbida süsivesikuid.

Spordiklubide riietusruumides leidub selle, kelle spordikott on tuugalt täis igasugu suuri pulbripotsikuid. Valgujoogid, süsivesikurikkad taastusjoogid, kreatiinid ja muud lõbusad ained mida lihase punni ajamiseks kasutatakse. Teisalt leidub ka naturaalsemaid figuure, kes kohupiima ja banaani koos värska veega sisse ahmivad. Kolmas seltskond on aga saunas lõbusalt õlu käes seletamas, kuidas õlu on ikka parim taastusjook.

Pilt: Shutterstock

Kuid kas see päriselt ka nii on? Kui analüüsida õlle energeetilist väärtust, siis keskmiselt on ühes 0,5 liitrises õlles 160 kcal. Olenevalt spordialast kaotab inimene treeningtunnis keskmiselt 800-1500 kcal. Ilma arvutusi tegemata on näha, et õlle efektiivsus kalorikulu taastamiseks pärast treeningut on küllaltki minimaalne.

Ühe pooleliitrise õlle valgusisaldus jääb 2 grammi ringi. Lihase kasvatamise eesmärgil tuleks pärast treeningut poole tunni jooksul tarbida 25-30 grammi valku, mis muudab õlle tarbimise lihase kasvatamise eesmärgil taas minimaalseks.

Miks siis ikkagi on levinud arusaam, et õlu või kaks on pärast treeningut kasulik? Õlu sisaldab looduslikke antioksüdante ning ka B-grupi vitamiine, mis mõlemad on organismile väga kasulikud. Samuti õlles sisalduv alkohol võib tekitada lihastes lõõgastunud tunde ning annab volüümi juurde treeningust saadud heale tujule.

Kokkuvõtteks võib väita, et väike õlu pärast treeningut ei tee paha. Füüsilise vormi parandamiseks ta küll suurt midagi juurde ei anna, aga üldise heaolu tõstmiseks 1-2 õlut päevas ei tee halba. Soovitsulik on proovida väikeste pruulikodade õllevalikut, kuna need sisaldavad rohkem humalat. Humal sisaldab rohkelt polüfenoone, mis aitavad tõrjuda viiruseid, reguleerida kolesteroolitaset veres ning vähendada vähiriski.